Wirtualne Muzeum Pobiedzisk otwarte

31.01.2013 09:57

Dzięki starym fotografiom i widokówkom można zobaczyć jak żyło się naszym przodkom sto lat temu. Do jeszcze dawniejszych czasów przenoszą nas archiwalne teksty dokumentów, obrazy i legendy. Dzięki nowoczesnym wizualizacjom trójwymiarowym dokładnie możemy przyjrzeć się starodawnym przedmiotom odkrytym podczas prowadzonych na terenie naszej gminy prac archeologicznych. Ciekawostkę stanowią z pewnością materiały źródłowe do dziejów Pobiedzisk z lat od 1504 do 1813 m.in. dokumenty z hołdów składanych przez pobiedziszczan polskim królom. Udało się nam również zdobyć fotografie dwóch obrazów pochodzących z 1810 roku, które  znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Wiedniu. Jeden z nich przedstawia most prowadzący na wyspę na Jeziorze Małym. Z kolei drugi, to najstarsza znana nam panorama miasta.
Wielkim atutem zrealizowanego projektu jest też możliwość wybrania się na „wirtualny spacer” po najważniejszych zabytkach znajdujących się na terenie gminy Pobiedziska. Jednym kliknięciem możemy przenieść się do wnętrz kościoła św. Katarzyny w Węglewie, kościoła św. Michała Archanioła czy pałacu w Krześlicach. Możemy też przejść się po pobiedziskim Rynku i sąsiednich ulicach.
Należy nadmienić, że „Wirtualne Muzeum Pobiedzisk” jest innowacyjnym, wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju projektem, który nie miał jeszcze w Polsce swojego pierwowzoru. Jesteśmy przekonani, że ta atrakcyjna forma przekazywania wiedzy przyciągnie przede wszystkim ludzi młodych i przybliży im historię miejsca, z którego pochodzą - bez konieczności wychodzenia z domu.
Należy podkreślić, iż strona jest nadal w trakcie uzupełniania. Cały czas trafiają do nas kolejne eksponaty, które sukcesywnie opisujemy i umieszczamy w naszym muzeum. Jeżeli posiadają Państwo wiedzę która może uzupełnić np. opisy zamieszczonych fotografii, będziemy wdzięczni za wszelkie cenne informacje. Szczególnie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Pobiedzisk, którzy już udostępnili nam swoje cenne rodzinne pamiątki. Podziękowania kierujemy też do Archiwum Państwowego w Poznaniu, Muzeum Archeologicznego, Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Raczyńskich oraz Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Projekt „Wirtualne Muzeum Pobiedzisk” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich zgodnie z umową przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 r. Kwota dofinansowania to 15 130,62 zł.

wróć

© 2012 Wirtualne Muzeum Pobiedzisk - Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach                       projekt i wykonanie: www.dobrarzecz.pl                     fotografie panoramiczne: www.dobrarzecz.pl