Strona główna =› Eksponaty =› Widok na Pobiedziska

Widok na Pobiedziska

Nazwa:Widok na Pobiedziska
Okres historyczny:1793 r. - 1918 r.
Datowanie:1810 r.
Kategoria:
Nr katalogowy:0276

dodaj do teczki

Krótki opis:

Obraz ten przedstawia widok na zamek królewski mieszczący się na wyspie Jeziora Małego w Pobiedziskach oraz  na most i samborzę obronną znajdującą się na grobli międzyjeziornej, od strony jeziora Dobra. Namalowano go od strony dzisiejszej okolicy ulic Klasztornej i Półwiejskiej.

Na wyspie znajdował się budynek zamku królewskiego (najwyższy budynek). W zamku przebywali władcy polscy począwszy od Kazimierza Odnowiciela do króla Jagiełły włącznie. Zamek był rezydencją książąt wielkopolskich. Tu książę Przemysł I wydał m.in. akt lokacji miasta Kostrzyn.Od 1404 roku na wyspie rezydowali starostowie pobiedziscy mianowani przez królów Polski.

 

Pierwszym starostą pobiedziskim był rycerz Dobek Kobyła, który walczył z Krzyżakami pod Grunwaldem. Starostami Pobiedziskami byli wybitni przedstawiciele wielkich rodów wielkopolskich: Górków, Opalińskich i Niegolewskich. Ostatnim starostą pobiedziskim był Felicjan Niegolewski, który po pierwszym powstaniu wielkopolskim witał cesarza Napoleona w imieniu całej Wielkopolski. Jego syn Andrzej Niegolewski brał udział w słynnej szarży szwoleżerów pod Samosierą.

 

Podczas wykopalisk na wyspie odkryto szereg cennych zabytków, które znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Do najważniejszych należą bardzo cenne i rzadkie kafle z orłem królewskim. Rozsławiły one Pobiedziska na całą Polskę.

 

Opracował: Krzysztof Krygier

Zadaj pytanie na temat zbioru Pobierz PDF

Zobacz także

Projekt domu Datowanie: 1892 r.
Widok na Pobiedziska Datowanie: 1810 r.

wróć© 2012 Wirtualne Muzeum Pobiedzisk - Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach                       projekt i wykonanie: www.dobrarzecz.pl                     fotografie panoramiczne: www.dobrarzecz.pl