Strona główna =› Eksponaty =› Kościół pw. św. Michała Archanioła

Lokalizacja eksponatu:

Położenie Kościoła

Kościół pw. św. Michała Archanioła

Nazwa:Kościół pw. św. Michała Archanioła
Okres historyczny:XIII w. - 1561 r.
Kategoria:
Nr katalogowy:0088

dodaj do teczki

Krótki opis:

Wybudowany prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Zniszczony w czasie najazdu Krzyżaków w 1331 r., zapewne do połowy XIV stulecia odbudowany i nieco przedłużony w kierunku zachodnim. Spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w 1579 r. Później wielokrotnie był restaurowany. Najstarsze partie murów powstały z cegły ułożonej w układzie wendyjskim. Jest budynkiem jednonawowym, z węższym i niższym od nawy prezbiterium. Nawę przykrywa strop, prezbiterium – pozorna kolebka. Szczyt fasady wieńczy wieżyczka na sygnaturkę z końca XVI w. W polu środkowym klasycystycznego ołtarza głównego z początku XIX w. znajduje się obraz patrona świątyni z 1621 r. Na ścianach nawy późnogotyckie figury Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana oraz rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem na półksiężycu z 2. połowy XV w. Barokowe epitafium kanonika gnieźnieńskiego Stanisława Grotha z czerwonego i czarnego marmuru, z klęczącą pod krzyżem postacią zmarłego.

 WNĘTRZE KOŚCIOŁA TO:

1.Ołtarz główny zbudowany w stylu neoklasycznym w XIX wieku. W środku obraz przedstawiający Michała Archanioła (kopia obrazu włoskiego malarza Guido Reni) wykonany na zamówienie Maksymiliana Jackowskiego. W prawej niszy figura św. Piotra, w lewej św. Pawła, powyżej figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. W górnej części popiersie Boga Ojca.
2.Epitafium barokowe z II połowy XVII wieku poświęcone księdzu Stanisławowi Gothowi.
3.Ołtarz barokowy z XVII wieku z obrazem Św. Anny Samotrzeciej. Powyżej obraz Św. Kazimierza Królewicza.
4.Ołtarz barokowy z XVIII wieku z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Powyżej obraz przedstawiający chustę Św. Weroniki.
5.Epitafium poświęcone Mieczysławowi Jackowskiemu, który poległ w czasie Powstania Styczniowego 1863 roku. Poniżej ławka kolatorska z inicjałami „JM” przeznaczona dla Maksymiliana Jackowskiego
6.Ołtarz drewniany z XVII wieku. W środku obraz łaskami słynący Matki Bożej Łaskawej Pani Pobiedzisk, przeniesiony w XIX wieku z Kościoła Objawień Matki Bożej (obecnie nieistniejący). Obraz koronował w 2004 roku abp Henryk Muszyński. Powyżej obraz przedstawiający Św. Andrzeja Bobolę Patrona Polski.
7.Ołtarz Matki Bożej Różańcowej z XVII wieku.
8.Epitafium poświęcone pamięci błogosławionego Michała Kozala (aut. Karol Gierliński). Michał Kozal był wikariuszem parafii pobiedziskiej.
9.Epitafium poświęcone błogosławionemu Antoniemu Świadkowi urodzonemu w Pobiedziskach.
10.Organy z 1880 roku firmy Gebr. Walter. Posiadają dwa manuały trzy i sześciogłosowe z pedałami dwugłosowymi. Poddane renowacji w 2012 r. (prace konserwatorskie w czasie wykonywania fotografii).
Multimedialna prezentacja Zadaj pytanie na temat zbioru Pobierz PDF

Zobacz także

Kościół w Węglewie Datowanie: ok 1818 r.

wróć© 2012 Wirtualne Muzeum Pobiedzisk - Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach                       projekt i wykonanie: www.dobrarzecz.pl                     fotografie panoramiczne: www.dobrarzecz.pl