Strona główna =› Eksponaty =› Kościół w Węglewie

Lokalizacja eksponatu:

Położenie Kościoła w Węglewie

Kościół w Węglewie

Nazwa:Kościół w Węglewie
Okres historyczny:1793 r. - 1918 r.
Datowanie:ok 1818 r.
Kategoria:
Nr katalogowy:0019

dodaj do teczki

Krótki opis:

Kościół p.w. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej z 1818 r. Fundowany przez Skarb Królewski i parafian. Restaurowany w 1854 r. Wieżyczkę na dachu dostawiono w 1901 r. Odnowiony w 1960 i 1980 r. Restaurowany w 1996 r. – zamiana pokrycia dachowego z eternitu na gont. W dniu 24 maja każdego roku odbywa się pielgrzymka z obrazem NMP ze wsi do Dziekanowic.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji sumikowo – łątkowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, trójbocznie zamknięte z przylegającą z boku zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką blaszaną na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem z latarnią. Wewnątrz strop belkowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Mały chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach drewnianych o prostej linii parapetu. Podłoga z desek. Profilowana belka tęczowa z gotyckim krucyfiksem z ok. 1380 – 90 r. i figurami MB i Świętego Jana. Ołtarz główny z ok. 1818 r. z obrazem MB z Dzieciątkiem z przeł. XVI i XVII w. i figurami aniołów z ok. 1640 r. Kamienna kropielnica w kruchcie. Dzwonnica metalowa, otwarta z dwoma dzwonami, przykryta gontowym daszkiem dwuspadowym.

Multimedialna prezentacja Zadaj pytanie na temat zbioru Pobierz PDF

Zobacz także

wróć© 2012 Wirtualne Muzeum Pobiedzisk - Urząd Miasta i Gminy w Pobiedziskach                       projekt i wykonanie: www.dobrarzecz.pl                     fotografie panoramiczne: www.dobrarzecz.pl